28 januarja je projekt BeeLieve v okviru delovnega paketa WP2 je GRM NOVO MESTO – CENTER BIOTEHNIKE IN TURIZMA gostil uspešen dogodek v Novem Mestu, kjer so se zbrali strokovnjaki in partnerji projekta za promocijo ter izmenjavo najboljših praks na področju čebelarjenja. Dogodek je vključeval okroglo mizo in terenski obisk z namenom predstavitve nacionalnih in mednarodnih inovacij na področju čebelarjenja.
Na okrogli mizi je Lucija Žvokelj, dr. vet. med. z Univerze v Ljubljani predstavila preprečevanje in obvladovanje bolezni čebel ter podali vpogled v aktualno stanje bolezni v Sloveniji. Razvojna agencija Savinjsko-šaleške regije je predstavila slovensko zakonodajo, ki ureja čebelarstvo in veterinarske prakse.
Partnerji iz drugih držav so predstavili inovativne metode zatiranja škodljivcev in trajnostne čebelarske prakse, s čimer so dodatno okrepili cilj projekta BeeLieve, ki spodbuja izmenjavo znanj med partnerskimi državami. Po predstavitvah so se udeleženci podali na terenski obisk, kjer so spoznavali bogato čebelarsko dediščino Slovenije.
Anton Urek, podpredsednik Čebelarske zveze Slovenije je vodil terenski obisk in prikazal posebnosti slovenskega čebelarstva. Osrednja točka je bil AŽ panj (Alberti-Žnidaršičev panj), ki je paviljonski vertikalni panj v obliki omare s premičnimi predali (SATNIKI). Ta panj je idealen za hladno podnebje in ščiti čebele pred vremenskimi vplivi. Udeleženci so pohvalili enostavnost upravljanja in pregledovanja panjev, saj ti ne zahtevajo dvigovanja težkih delov, kar čebelarjem olajša delo.
Druga zanimivost je bila predstavitev slovenskega naivnega slikarstva v čebelarstvu, kjer so sprednje strani panjev oziroma končnice panjev poslikane z motivi, ki upodabljajo verske teme, ljudske pripovedi, zgodovinske dogodke ali vsakdanje življenje na podeželju.
Dogodek je poudaril tudi vodilno vlogo Slovenije pri pobudi za razglasitev svetovnega dneva čebel. Decembra 2017 je Generalna skupščina Združenih narodov razglasila 20. maj za svetovni dan čebel v čast Antonu Janši, pionirju modernega čebelarstva, ki se je rodil v Sloveniji. Ta dan opozarja na pomembno vlogo čebel in drugih opraševalcev po vsem svetu.
Anton, je podrobno razložil, kako se v Sloveniji ohranjajo čebelarske tradicije skozi izobraževanje. Čebelarstvo je močno vključeno v učni načrt osnovnih šol, saj približno tretjina osnovnih šol gosti čebelarske krožke. Ti krožki vsako leto vključujejo več kot 2.000 učencev in jim omogočajo praktične izkušnje pri upravljanju panjev, pridobivanju medu ter spoznavanju ekološkega pomena čebel.
Dan se je zaključil z degustacijo različnih vrst medu in medenih izdelkov, vključno z medico, tradicionalno slovensko alkoholno pijačo iz medu. Za zaključek plodnega dneva izmenjave znanja in izkušenj so na GRMu Novo mesto pripravili okusno pogostitev in druženje.
Več informacij o projektu: https://cove-beelieve.eu
Spolšne informacije
Naslov projekta
European Centres of Vocational Excellence in Apiculture
BeeLieve
ERASMUS-EDU-2023-PEX-COVE
(Partnership for Excellence – Centres of Vocational Excellence)
Trajanje projekta 48 mesecev od 1. 3. 2024 do 29. 02. 2028
Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo (EACEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti EACEA.