RA-SASA

Strokovno srečanje BeeLieve v Neaplju: prihodnost trajnostnega čebelarstva v Evropi

Prejšnji teden je v Italiji potekalo prvo javno srečanje v okviru projekta European Centres of Vocational Excellence in Apiculture – BeeLieve, odobrenega v programu Erasmus+, ki združuje strokovnjake, čebelarje in deležnike iz petih evropskih držav, med njimi tudi Slovenije. Dogodek na Univerzi Federico II v Neaplju je bil namenjen obravnavi ključnih izzivov čebelarstva in iskanju rešitev za trajnostni razvoj tega pomembnega sektorja.

BeeLieve je evropski projekt, katerega cilj je združiti izobraževalne ustanove, raziskovalce in čebelarje za krepitev veščin, uvajanje inovacij in razvoj trajnostnih praks v čebelarstvu. Mednarodnega srečanja se je udeležilo tudi sedem predstavnikov slovenskih partnerjev: Razvojne agencije Savinjsko-šaleške regije, Razvojne agencije Sotla in Grma Novo mesto – centra biotehnike in turizma. V petih dneh so udeleženci spoznali sodobne trende, kot so apivoltaika – kombinacija čebelarstva in fotovoltaike – ter inovativne metode preprečevanja bolezni, na primer varoje.

Čebele kot ključni člen ekosistema in gospodarstva

Poseben poudarek je bil na vlogi čebel pri ohranjanju evropskega ekosistema in gospodarstva. Predavanja so izpostavila izzive, kot so invazivne vrste, nizke cene medu neznanega izvora ter vpliv podnebnih sprememb. Slovenski prispevek, ki ga je predstavil dr. Marko Hrastelj iz Grma Novo mesto, je izpostavil avtohtono kranjsko čebelo kot primer dobre prakse trajnostnega čebelarstva in pomen lokalnih modelov za širšo evropsko skupnost.

Praktične izkušnje na vulkanskih tleh

Zaključni del srečanja je bil namenjen obisku čebelarstva Cinquanta Grammi na vulkanskih tleh Vezuva. Čebelar je predstavil izzive in posebnosti čebelarjenja v tem unikatnem okolju, kjer se geološke značilnosti neposredno odražajo v kakovosti pridelkov, kot je kostanjev med. Obisk je poudaril pomen združevanja naravnih danosti, tradicionalnih tehnik in sodobnih rešitev za trajnostno prihodnost čebelarstva.

Projekt BeeLieve tako krepi mednarodno sodelovanje ter spodbuja inovacije in izobraževanje, ki so ključni za trajnostni razvoj sektorja, hkrati pa opominja na nepogrešljivo vlogo čebel za naravo in človeka. Podoben dogodek bo v Neaplju ponovno organiziran marca prihodnje leto. Na dogodek bomo povabili tudi zainteresirane lokalne čebelarje z območja Savinjsko-šaleške regije, kar bo priložnost za delitev znanja, izkušenj in vzpostavitev novih povezav.

Več informacij o projektu: https://cove-beelieve.eu

Spolšne informacije

Naslov projekta
European Centres of Vocational Excellence in Apiculture
BeeLieve

ERASMUS-EDU-2023-PEX-COVE
(Partnership for Excellence – Centres of Vocational Excellence)

Trajanje projekta 48 mesecev od 1. 3. 2024 do 29. 02. 2028

Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo (EACEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti EACEA.

POZIV za oddajo projektov v okviru snovanja Območnega razvojnega programa SAŠA regije 2021-2027 preko spletnega obrazca.

Prosimo, izpolnite spletni obrazec na povezavi: PROJEKTNI OBRAZEC za pripravo ORP SAŠA 2021-2027

Rok za oddajo projektnega obrazca: 25. februar 2021. Predogled projektnega obrazca

.
spot logo   eu skladi logo   mgrt logo

Arhivi

KUL SAŠA povabilo na usposabljana:

PROGRAM USPOSABLJANJA:

»SAŠA KULINARIČNI MOJSTER TRADICIONALNIH JEDI«

Prijavnica na usposabljane

»SAŠA Kulinarični mojster«

PROGRAM USPOSABLJANJA:

»USPOSABLJANJE "SAŠA SOMMELIER"«

Prijavnica na usposabljanje

»SAŠA Sommelier«

Orodja dostopnosti