V okviru projekta BeeLieve so se slovenski partnerji Grm Novo mesto – Center biotehnike in turizma (GRM NM), Razvojna agencija Savinjsko-šaleške regije (RA-SAŠA) in Razvojna agencija Sotla (SOTLA) 28. oktobra 2024 srečali na turistični kmetiji Pomona v okolici Rogaške Slatine. Dogodek je bil namenjen usklajevanju aktivnosti in razpravi o nalogah, povezanih z delovnim paketom WP2, predvsem pa pripravi vprašalnikov, načrtovanju metod za njihovo izvedbo in analizi zbranih podatkov. Cilj projekta BeeLieve je izboljšati poklicno odličnost na področju čebelarstva, pri čemer so tovrstna srečanja pomembna za usklajevanje aktivnosti in izmenjavo dobrih praks.
Uvodna razprava o vprašalnikih in načrtovanje aktivnosti
Srečanje se je pričelo z razpravo o oblikovanju in izvajanju vprašalnikov za čebelarje, ki bodo pomagali pri oceni stanja spretnosti in potreb na področju čebelarstva v Sloveniji. Partnerji so preučili najboljše metode za pridobivanje povratnih informacij s strani čebelarjev ter drugih ključnih akterjev v panogi. V vprašalnikih se bodo čebelarji iz različnih regij lahko opredelili glede na prakse, ki jih uporabljajo, in izpostavili morebitne težave ali izzive, s katerimi se vsakodnevno soočajo pri čebelarjenju. Poleg tega so partnerji razpravljali o pripravi analiz podatkov, zbranih z vprašalniki, da bodo rezultati ustrezno interpretirani in bodo lahko podprli razvoj novih pristopov v izobraževanju in usposabljanju čebelarjev.
Naloge v okviru WP2 in priprave na srečanje v Neaplju
Poleg vprašalnikov so se slovenski partnerji posvetili tudi drugim nalogam v okviru WP2, ki vključujejo oblikovanje strategij za razvoj veščin v čebelarstvu ter pripravo analitičnih poročil, ki bodo osnova za nadaljnje delovne pakete projekta. Partnerji so se dogovorili tudi o predstavitvi dosedanjih ugotovitev na prihajajočem srečanju v Neaplju, kjer bodo z drugimi partnerji projekta delili dosedanje rezultate ter pridobljene vpoglede. Z namenom, da bi bila predstavitev čim bolj celovita, so razpravljali tudi o ključnih točkah, ki jih želijo izpostaviti, ter načinih, kako zbrati in strukturirati podatke za predstavitev.
Ogled turistične kmetije Pomona: primer uspešne integracije turizma in lokalne naravne dediščine
Po zaključenem delu je gostitelj in lastnik kmetije Pomona slovenskim partnerjem omogočil tudi ogled same kmetije, ki se nahaja v slikoviti okolici Rogaške Slatine. Pomona je s svojo edinstveno zasnovo postala priljubljena destinacija za obiskovalce, saj ponuja kombinacijo naravnih lepot, lokalne kulinarike in doživetij, povezanih s tradicijo tega območja. Kmetija vključuje različne elemente, ki obogatijo izkušnjo obiskovalcev: od sprehodov med nasadi hrušk do degustacij njihovih produktov, ki so pridelani iz skrbno izbranih sestavin, pridelanih na trajnosten način.
Turistična kmetija Pomona stremi k ohranjanju narave in trajnostnemu razvoju, zato tudi pri svoji dejavnosti posebno pozornost namenjajo kakovosti in izvirnosti njihovih produktov. Med ogledom so partnerji imeli priložnost spoznati postopke pridelave domačih izdelkov, ki so prepoznavni po svežini in kakovosti. Poleg tega Pomona obiskovalcem ponuja tudi raznolike možnosti za sprostitev in rekreacijo, vključno s sprehodi po naravi, kolesarjenjem in preživljanjem prostega časa v harmoniji z naravnim okoljem.
Pomen lokalnih praks za prihodnost čebelarstva in turizma v Sloveniji
Ogled kmetije Pomona je slovenskim partnerjem omogočil vpogled v praktičen primer trajnostnega razvoja, ki temelji na spoštovanju lokalne narave, tradicije in inovativnosti. Pristop, ki ga uporablja Pomona, vključuje tako ohranjanje naravnih virov kot prilagajanje turizma potrebam sodobnih obiskovalcev, ki iščejo pristna doživetja in visoko kakovostne produkte.
Srečanje slovenskih partnerjev projekta BeeLieve je s svojo kombinacijo usklajevanja strokovnih aktivnosti in praktičnega ogleda pokazalo pomembnost sodelovanja med čebelarstvom, trajnostnim razvojem in turizmom. Partnerji so se s srečanja vrnili z novimi vpogledi in načrti za prihodnje aktivnosti, ki bodo pripomogle k večji prepoznavnosti projekta BeeLieve in krepitvi čebelarstva v Sloveniji.
Spolšne informacije
Naslov projekta
European Centres of Vocational Excellence in Apiculture
BeeLieve
ERASMUS-EDU-2023-PEX-COVE
(Partnership for Excellence – Centres of Vocational Excellence)
Trajanje projekta 48 mesecev od 1. 3. 2024 do 29. 02. 2028
Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo (EACEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti EACEA.